Často se nás ptáte,
- kdy nejdřív začít sázet na jaře,
- zda mladým rostlinkám nevadí letní horka,
- zda v listopadu není na výsadbu už moc zima.
Pojďme se na výhody a nevýhody různých ročních období podívat postupně.
Jarní sázení
Hned jak půda na jaře rozmrzne, můžete připravit záhon důkladným zrytím a začít sázet. Většinou to bývá v dubnu. Jedinou nevýhodou je, že se většinou připravíte o první várku jarních květů a musíte čekat až do dalšího jara. Rostlinám chvilku trvá, než zakoření, a pak teprve začnou tvořit nadzemní část.
Určitě se sázením trvalek nemusíte čekat až do "zmrzlých mužů", jako při výsadbě ovoce a zeleniny.
Letní výsadba
Pokud jsou rostliny v květináčích, tedy v zemi, tak jako ty naše, můžete sázet v jakémkoliv ročním období. I v létě založíte krásný trvalkový záhon. Jen myslete na intenzivní zálivku. O květy v první letní sezóně sice přijdete, ale rostliny vám to plně vynahradí v dalším roce.
Nebojte se tedy využít tepla a volných dnů k založení záhonu.
Sázení na podzim
Pro zahradníky začíná podzim v podstatě už v druhé polovině srpna a sázet můžete až do té doby, dokud vám to půda dovolí a nezmrzne. Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin.
Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny už se nevysilují růstem a kvetením a o to lépe koření. Zastavuje se mízní tok, začíná klidové období, a rostliny se tak nejlépe přesazují.
Na podzim také více prší a půdu nevysušují vysoké teploty. Ušetříte se tak pravidelnou zálivku, kterou mladé rostlinky potřebují.
Rostliny zasazené až v listopadu už sice kořeny tolik nerozvinou, ale hned jak na jaře slunce prohřeje půdu, pustí se do práce.
Kdy tedy sázet?
Jednoduše, kdykoliv vám to půda dovolí. :)
Na jaře, v létě i na podzim – vždy doporučujeme nadzemní část rostliny zastřihnout, abyste trvalkám umožnili snadnější zakořenění.
Tak už na nic nečekejte, a hurá do zahrady.
aktualizace 2. října 2024