„Ach ty trvalkové záhony, ty nikdy mít nebudu. Bydlíme v bytě a jediná zahrádka je náš okenní parapet a balkon.“ (A někdy ani ten ne.)
Hlavu vzhůru. I z trvalek v truhlíku nebo květináči můžete vytvořit nádherná zákoutí a vydrží vám několik let. Podívejme se na pár tipů, jak takový trvalkový truhlík nebo květináč vytvořit.
Jak připravit truhlík (nádobu, květináč)
- Začněte výběrem vhodné nádoby. Nejlepší jsou nádoby hliněné nebo kameninové, ve kterých se kořenový systém nebude přehřívat. Vhodné jsou i nádoby z betonu. Pokud chcete plastový truhlík, volte radši samozavlažovací. Při výběru velikosti zvažte, kolik rostlin chcete vysadit, a připočítejte nadměrek, aby se rostliny mohly rozrůstat. Minimální průměr nádoby doporučujeme 30 cm. Velikost rostliny v dospělosti najdete vždy na cedulce nebo v popisku, jako v našem e-shopu.
- Na dno každé nádoby musí přijít drenážní vrstva, alespoň 5 cm. Dobře poslouží jemnější štěrk nebo oblázky. V zahradních centrech seženete i keramzit, který dobře drží vlhkost.
- U substrátu se vyplatí neškudlit. Levnější substráty obsahují hodně rašeliny a o to častěji pak musíte zalévat. Vyplatí se investovat do substrátu, kde je podíl zeminy a rašeliny lépe vyvážen. Vyšší podíl zeminy poznáte podle vyšší hmotnosti substrátu a obvykle i vyšší ceny.
U trvalek, které nazýváme skalničky, přidejte ještě písek, kvůli propustnosti. Týká se to například netřesku, lomikamene a rozchodníku.
Jaké trvalky do truhlíku vybrat
Trvalky, narozdíl od letniček, kvetou jen určitou část vegetačního období. Zkuste tedy rostliny nakombinovat tak, aby na sebe navazovaly kvetením a od jara do podzimu vás vždy něco pěkného potěšilo. Můžete se rozhodnout také pro trvalky okrasné listem.
Ne všechny trvalky jsou pro dlouhodobé pěstování v nádobách vhodné. Vždy je nutné zvážit jejich velikost v dospělosti a schopnost snést přísušek (tedy krátké období sucha). Máme pro vás pár tipů, které vám s výběrem pomohou.
Z trvalek okrasných květem vám do truhlíků doporučíme lomikámen, nižší druhy plamének (Phlox) a netřesky nebo krásnoočka (Coreopsisy).
V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie.
Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka.
Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let. Pokud už jste je na balkóně pěstovali a nedařilo se, zkuste příště v předjaří víc zalívat vše, co jste zasadili na podzim a taky co roste v nádobách. Tak bylinky zvládnou sucho v předjarních měsících, kdy venku ještě mrzne a střídají se teploty nad nulou a pod nulou. Zálivku ale provádějte, jen když jsou teploty nad nulou a rostliny jsou schopny vodu natáhnout.
Jak pečovat o trvalky, aby se jim v truhlíku dařilo
- Zjara trvalkám přilepšete hnojivem obsahujícím NPK (dusík, draslík, fosfor). Výběr je velký a v zahradních centrech vám doporučí hnojivo vhodné přímo pro vaše rostliny.
- Po nějaké době trvalky zaplní svým kořenovým systémem celou nádobu nebo truhlík. Pak je třeba je z nádob vyndat a přesadit tak, aby měla rostlina dostatek místa pro svůj růst. Nebo ještě lepším řešením je rostlinu rozesadit – tedy rozdělit a obdarovat sousedy. :)
- Rostliny v truhlících a nádobách jsou méně odolné, letničky i trvalky. Hlídejte tedy choroby a škůdce. Je důležité např. mšice nebo padlí včas podchytit, než zahubí celou rostlinu.
Inspirace na osázené truhlíky
Netroufáte si vybrat kombinaci rostlin sami? Krásně vypadají například tyto sestavy:
Do truhlíku:
svatolína + levandule + oregano
lomikámen + krásnoočko + yzop
bohyška + dlužicha + okrasná tráva
Do nádob:
třeba jen jednoduše levandule + oregano
ale nebojte se libovolně nakombinovat levanduli, třapatku, rozchodník, pivoňku a všechny druhy bylinek.
A tip na závěr. Na podzim vysaďte k trvalkám i pár cibulovin, aby vám to doma na jaře kvetlo co nejdříve. Než se trvalky probudí ze zimního spánku.